Hipospadias

 Hipospadias

Ön bilgi

Hipospadias, penis gelişim bozukluğudur. Dış idrar deliğinin, penis ucunda değil, daha aşağıda olması halidir. Halk arasında Peygamber sünneti olarak da ifade edilir.

Dış idrar deliğinin yerine göre sınıflandırılır.

  • Basit/Distal: Penis ucundaki hafif bir problemdir. Yaygındır. Tedavisi kolaydır
  • Ara/Orta: Dış idrar deliği penis ortasında bir yerdedir
  • Ağır/ Proksimal:Torbaya yakın ve hatta torbada delik olmasıdır.

Geçen 20 yıllık sürede nüfustaki hipospadias insidansının anlamlı olarak artması, çevresel faktörlerin (yapay hormonların ve haşere ilaçlarının) rol oynuyor olabileceği ihtimalini ortaya çıkarmıştır.

Tanı

Tanı doğumda konulmalıdır. Lokal bulgular (deliğin konumu, şekli ve genişliği, corpus spongiosum bölümü ve atretik] üretranın varlığı, prepusyal deri fazlalığının [hood] ve skrotumun görünümü, penis büyüklüğü, ereksiyonda penis eğriliğine ilişkin bilgiler) ile ilgili bir tanımlama yapılmasının yanı sıra, ilişkili anomalilerin değerlendirilmesi de tanı amaçlı değerlendirme kapsamında yer alır:

  • İnmemiş testis (%10’a kadar)
  • Kasık fıtığı (%9-15)

Testislerin tek taraflı ya da iki taraflı olarak ele gelmemesinin ya da genital organ belirsizliğinin eşlik ettiği ağır hipospadias, doğumdan hemen sonra eksiksiz bir genetik ve endokrinal araştırma yapılmasını gerektirir. İdrar damlatma ve üretranın balonlaşması, darlık olasılığının dışlanmasını gerektirir. Üst idrar yolu problemleri sıklığı toplumla aynıdır.

 

Tedavi

Amaç hem estetik olarak, hem de fonksiyon olarak normal bir penise kavuşturmaktır.

Penisin düzgün olması demek, dış idrar ağzının düzgün olması, penisin eğri olmaması, ereksiyonun düzgün ve ağrısız olması, son olarak da estetik olarak kabul edilebilir olması demektir.

Bütün cerrahi girişimlerde, ameliyata bağlı problemler gelişebilir. Bu sebeple tüm problemler önceden hastaya ifade edilmelidir.

Ameliyat sonrası bakım, en az ameliyat kadar önemlidir.

Ameliyat öncesi erkeklik hormonu kullanımı ameliyatı kolaylaştırabilir. Özellikle küçük penisli hastalar için.

Basit hipospadias için cerrahi girişim yaşı genellikle 6-18 (24) ay (2) arasıdır.

Kserotika obliterans gibi penis cilt hastalığı olanlarda tedavi sünet derisi yerine, ağız içi doku kullanılır. Böyle bir sorun yoksa, sünnet derisi yedek dokumuzdur.

 

KAYNAKLAR

 1. Belman AB. Hypospadias and chordee. In: Belman AB, King LR, Kramer SA, eds. Clinical pediyatric urology. 4th edn. London: Martin Dunitz, 2002, pp. 1061-1092.

 2. Mouriquand PDE, Mure Y. Hypospadias. In: Pediyatric urology. Gearhart JP, Rink RR, Mouriquand PDE, eds. Philadelphia: WB Saunders 2001, pp. 713-728.


Etiketler : Hipospadias