Voiding Sistografi

Voiding Sistografi Nedir?

Tam adı voiding sisto uretro grafidir. VCUG harfleri ile kısaltılmaktadır.

Böbrekte üretilen idrar, önce böbreğin toplayıcı sisteminde toplanır. Buradan üreter adı verilen kanal vasıtası ile mesaneye ulaştırılır. Mesanede biriken idrar, aralıklı olarak dışarıya atılır. Mesaneye gelen idrar, asla geriye kaçmaz. Bu üreterin mesaneye girerken yaptığı bir tünelin özelliği sebebi ile olur.

Bakınız üreter mesaneye nasıl açı yaparak giriyor. Bu açı, idrarın geriye kaçışını önler.

Eğer bu tünel kısa ise, idrar tekrar böbreğe doğru kaçabilir. Bunu anlamak amacıyla mesaneye  röntgen filminde saptanan sıvı madde  verilir. Bu madde, foley sonda denilen dış idrar yolundan mesaneye itilen tüp aracılığı ile verilir. Bu madde, mesaneyi tamamen doldurduğu zaman, kişiye idrarını yapması söylenir. Eğer mesaneden böbreğe doğru bir kaçış var ise, çekilen filmde bu gözlenir. Kaçak yok ise, sadece mesane görüntülenir.

Voiding sisto uretro grafi çekebilmek için doğru yapılmış bir idrar kültüründe üreme olmaması gerekmektedir. Zira eğer idrar kültürü temiz değil ise, kendi elimizle mesanede her zaman bulunan bakterileri böbreğe ulaştırmış oluruz. Bu da felakettir.

VCUG yapmaktaki amacımız böbreği korumak idi. Temiz olmayan veya ne olduğu bilinmeyen bir idrar yolunda çalışmak, koruma işinin başarısızlığı anlamını taşır.

Doğru idrar kültürü, doğru alınmış idrar demektir. 3 tam antibiyotiksiz günün sonunda doğru alınmış bir idrar örneğinin değerlendirilmesinden ibarettir.


Etiketler : Voiding Sistografi