Dikkat Edilicekler

Sünnet Sonrası Dikkat Edilecekler

Sünnet sonrası pansuman önerisi

Alternatif bakım

Gereken malzemeler ve kullanılışları

Oksijenli su                 ipi dışı  tüm bölgeye dök, 1 dakika bekle(pıhtıları temizlemek için).

İzotonik:                     :Tüm bölgeyi yıka. 1 dakika bekle.

Islak mendil               :P ipi dışı tüm bölgeyi sil.

Genital Temizlik Jeli  :P ipi dışı tüm genital bölgeye uygula.

Tentürdiyot                :Tüm bölgeyi boya. Kurumasını bekle.

Sünnet kilodu             :P ipiye dokundurmadan giydir.

Geniş pijama ile kapat, gazlı bez koyma.

Bezli ise bezi gevşek bağla

 

Ağrı kesicilerin Kullanılması: Ağrı başlamadan ağrı kesiciler verilmelidir. Tarif edilen ağrı kesicilerin fazla alınması, ağrı kesici etkisini artırmaktan çok, yan etkisini artıracaktır. Asla fazla ilaç verilmemelidir.

Hastanede sarılan sargılar ilk idrar ile atılmalı ve yenisi yapıştırılmamalıdır. Atılamaz ise yapışabileceğinden çıkarmak zor olabilir. Çevresindeki yapıştırıcılara alkollü pamuk dokundurulması gevşemesini sağlayacaktır.

Kanama:İlk 24 saatte sızıntı tarzında kanama doğaldır. Ancak damlama tarzında ve silindiğinde hemen yenisi ile dolan kanama müdahaleyi gerektirebilir.Ağlama Ikınma ile kanama dozu artar. Bu durumda 30 dakika kadar beklenmelidir. Kanama buna rağmen durmaz ise hastaneye başvurmalıdır.

Banyo:Aksi söylenmemiş ise 3. gün banyo yapılabilir. Her gün banyo yapmak pipinin hızla toparlamasına yardım eder. Ilık banyo pansuman işlevi görür. Ayakta duş alma tarzında yapılmalı ve pipiye fazladan işlem yapılmamalıdır.

Dikişler banyoda kendi düşer. Almak gerekmez.

Yara iyileşmesi::Her türlü yaranın iyileşmesinin tamamlanması 4 haftayı bulur. Ancak istenen güzellikte yara iyileşmesi 7. gün civarında gerçekleşir. 48 saati geçen dönemde ağrı ve kızarıklık varlığı iltihaplanmadan dolayı o labilir.Yapışık sünnet derisine bağlı olarak pipi ucunda kabuk oluşabilir. Banyo ile geçer.Minik şişlik, kızarıklık ve morluklar cerrahi işleme bağlı olup, 7-10 gün kadar sürebilir. Sünnet sonrası pipi ucunu koruyucu rolü olan deriyi kaybetmek, pipinin hassasiyetini artırabilir. Bu durumun 4 ay sürdüğü gözlenebilmektedir. Sünnet sonrası ateş olmaz. 37.20C den fazla ateş bu pipinin iltihap kaptığını gösterebilir.

Kontrol:Sünnet sonrası kontrol yoktur. Ancak istenen hergün hastanye başvurulabilir.

Şişlik  ipinin kimyasını, doğal yapısını değiştiren bu önemli cerrahi işleme ve yapılan lokal anestezik maddeye bağlı şişlik olur. Bazen aşırı da olabilir. Genelde 7-10 günü aşmayan sürede geçer.. yatak istirahati yapmayan çocuklarda daha aşırı görülür. Bu durumda antibiyotiği 5 güne tamamlamak gerekir. Kendiliğinden geçer.

Dikkat

Şişman çocuk veya gömülü p ipi: günlük masaj ile pipinin vücut dışına çıkması sağlanmalıdır. Aksi takdirde pipi vücut içinde hapsolabilir.

Gün Gün Yapılacaklar

Sünnet günü     : Ağrı kesici, antibiyotik ve 4-5 kez pansuman

1. gün               : Ağrı kesici, antibiyotik ve 4-5 kez pansuman

2. gün               : Ağrı kesici, antibiyotik ve 4-5 kez pansuman. Oksijenli suyu kes

3. ve 4. gün       : Ilık ayakta banyo. 2-3 kez pansuman. İzotoniği kes

5. gün ve sonra : Pipi kuru ise pansumanı kes. Değilse sadece tentürdiyot.

 

 Her Türlü Aksi Durumda hastanenize başvurmakta geç kalmayınız.


Etiketler : Sünnet Sonrası dikkat edilicekler