Sünnet Verileri

Kliniğimizde, sünnet genellikle lokal anestezi ile yapılmaktadır. Sünnet için ayrılmış olan müdahale ortamında, anne-baba varlığında, sünnet oldukça keyifli geçmekte, bebeğin acı çekmeden müdahale olması, hem cerrahi ekibimizi, hem anne babayı rahatlatmaktadır. Mümkünse anne babanın, mümkün değil ise, bir başka hasta yakınının olaya şahitlik etmesini arzu etmekteyiz. Bu sayede, hem sünnetin nasıl cereyan ettiği bizzat hasta yakını tarafından müşahade edilmekte, kısıtlı da olsa fotoğraf çekilebilmektedir.

 

Sünnet Verileri
2011
Lokal anestezi 521
Genel anestezi 53

 2011 yılında lokal anestezi ile 500 den fazla sünnet yapmış bulunuyoruz. Genel anestezi ile ise 50 kadar. 2010 yılında ise, ekibimizin yaptığı sünnet sayısı çok çok daha fazla idi

Neden lokal anestezi?

Genel anestezinin elbette bir zararı yok.

Ancak, her türlü sünnette 2 acı vardır. Acısız sünnet olmaz

Genel Anestezide

  1. Anestezi güvenlik testleri için kan alınır
  2. Anestezi güvenliği için serum takılır

Lokal Anestezide

  1. Pipinin üst kısmının sinirleri için minik aşı yapılır
  2. Pipinin alt kısmının sinirleri için minik aşı yapılır

Yani şartlar eşit diyebiliriz.

Emla krem gibi, aşı öncesi yapılan uygulamaların faydası yoktur. Zira enjeksiyonda acıyan yer, cilt değil, ilacın yapıldığı yer olan cilt altıdır. Krem ise sadece cildi uyuşturur.

 Kremle sünnet olmaz mı?

Asla.

Zira , krem sürüldüğü halde, lokal anestezi uygularken bile, bebeğin acı çektiğini defalarca görülmüştür. Bu sebeple, 1 kez dahi bu acıyı bebeklerimize reva görmedik.

Sprey fayda eder mi?

Sprey dondurucu bir ilaçtır. Pipinin donması felaket olur. Az sıkmak ise faydasızdır

 Sünnetin sosyal faydasını da düşündüğümüz takdirde, anne baba varlığında, düzgün ikna edilmiş, psikolojisini bozmayacak tarzda yapılan bir yaklaşımla, lokal sünnet daha güzel olacaktır.

Ancak, bazı delikanlılar aşırı heyecanlıdırlar. Bazıları, cerrahi işlemden etkilenebilirler. Bu hassas delikanlıların, genel anestezi almaları daha uygun olacaktır.

Elbetteki, herkesin sünnetle ilgili az veya çok tecrübesi vardır. Etrafında görmüştür. Bu sebeple, çocuğun ön muayenesinde, hekim aile işbirliği, mükemmel sonucu verecektir.


Etiketler : sünnet