7. Gün Sünnet

Doğar doğmaz sünnet mi?

Yoksa??

Niçin sünnet için 5. günü beklemeliyim?

Hangi gün Sünnet?

 Sünneti, bebeğe tıbbi bir fayda olsun diye yapmak gerekir. Sünnet eğer ilk ay içinde yapılırsa bu fayda en fazla bir şekilde elde edilir.

 Ancak yeni doğmuş bir bebeğin, hayatının ilk günlerinde mücadele etmesi gereken bir çok şey vardır. Bebeğin sarılığı olabilir. Kilo kaybı olabilir. Emme yutma sorunu olabilir. Günümüzde sebebini bildiğimiz, bilmediğimiz bir çok sebepler yüzünden solunum sorunları olabilir. Bunlar ilk hafta içinde netleşir.

 

Bebeğe bakımını annenin yapmasını arzu etmekteyiz. Bu bebeğin daha iyi ve hızlı iyileşmesini sağlayacağı gibi, zor zamanlarda annenin yanında olduğunu da hissettirerek bebek-anne yakınlaşmasını artıracaktır. Oysa anne de yeni doğum yapmıştır. Normal doğumda 2 gün kadar süren annenin toparlanması, sezeryanle 4-5 günü almaktadır.

 

Doğumun ilk gününden itibaren her yaş ve dönemde, teknik olarak düşünüldüğünde,   sünnet işlemi uygulanabilir. Bebeğe bir güzellik olsun diye yapılacak cerrahi işlemin, aileye bir neşe kaynağı getirebilmesi amacıyla, bu faktörler de değerlendirildiğinde 7 günden sonraya bırakılması daha uygun olacaktır.


Etiketler : 5.7. Gün Sünnet