Bebeğinizin Karın Ağrısı Başınızı Ağrıtmasın

Sizlerin nasıl geçti bilemiyorum. Annem, gaz ile benim de başımın belada olduğunu ifade etmişti.
Şu gaz belasının yok mu ilacı. Nereye baksak, kime sorsak, hangi hekime danışsak farklı söylüyor. Her pediatristin, yıllar içinde edindiği tecrübe neticesinde çok çok faydalı yöntemler var. Hepsi değerli öneriler. Ancak bazen komik öneriler, daha faydalı olabiliyor.
-Elektrikli süpürge çalışınca bebeğin hemen susuyor.
-Saç kurutma makinası, bebeğimin ağlamasını kesti. O gürültüde melek gibi uyuyor.
-İleride rallici mi olacak benim ufak delikanlı? Arabaya binince sesini kesiyor.

Komik de gelse, gerçekten annelerin de bir miktar uyumasını, babaların, evdeki iş yükünün azalmasının verdiği keyifle, maça daha çok odaklanmalarını sağlayabiliyor.
Şaka bir yana, hepimiz istiyoruz, ki buna benim anneciğim de dahil idi eminim, bebeği rahat uyusun. Huzurlu olsun. Ne onun karnı ağrısın, ne de annenin başı ağrısın.

Sıklıkla gördüğümüz, hatta, hemen daima gördüğümüz karın ağrısı sebebi, gaz. Yani hava. Ne ise bu hava, barsaklar bir türlü atamamakta. Bebeğimizi ağlatıp bize üzen bu durum, yıllar sonra yüzümüzü güldürebilmekte. Tıpkı benim yaşadığım gibi. Hâlâ kulaklarımdadır
-8 ay ağladın oğlum.

Gazın bebeğimizi, ağlatması en masum tarafı.
-Bebeğim gazlı. Zaten ağlar, diyerek umursamadığımız karın ağrıları, ciddi cerrahi hastalıkların işareti olabilir.
Çocuk cerrahisi muayenesinde problem saptanmış bebekler, ne yazık ki çoğunlukla ameliyat olmaktalar. Eskiden görülmüş olan davranış biçimleri, eğer dikkat edilmezse, bebeğinizin hastalıklarında istenmeyen neticeler verebilir. Kendi çocuk hekiminizle, veya çocuk cerrahı ile irtibatlı olmaktan asla pişman olmazsınız.
Aman dikkat!
Bebeğinizin karın ağrısı, başımızı ağrıtmasın. Onları seviyoruz.
 


Etiketler : Bebeğinizin Karın Ağrısı Başınızı Ağrıtmasın