Karın Ağrıları: Annelerin Bilmeleri Gerekenler

Ebeveynlerin, karın ağrılarının ciddiyetini anlamalarını sağlayabilir miyiz? Acaba evde kalıp, babaannelerin tecrübelerini mi uygulamalı? Yoksa hastaneye gitmeli mi? Bu belirtiler, cerrahi olabilir mi? Bebek, ne kadar ciddi?
Hemen daima çocukların karın ağrıları önemsizdir. Hatta, hiçbir şey yapmadan geçerler. Bazen anneannelerin sıcak uygulamaları ile geçiverirler. Bazen de ciddi hastalıkların habercisidir, karın ağrıları. Peki anneler, babalar, nereden bilecekler işin önemli olduğunu? Farkı nasıl ayırt edecekler. Her karın ağrısı için hekime mi başvurmalı? Cerrahi olanlar, ki hemen daima önemli ve acildir, nasıl bilinebilir? Tıbbiyeye mi gitmeli?
Bu soruların büyük kısmının cevabını, bizi gerçekten endişelendirmemesi gerekenleri bilmemiz ile verebiliriz. Cerrahi gerekmeyenlere odaklanmamız elzemdir. Onlara odaklanmalı ve iyi tanımamız gerekir. Bunların rehberliğinde, ciddi olanların ayırt edilebilmesi kolaylaşacaktır.
Öncelikle, bebekler bir yana, küçük çocuklar da, ağrının bölgesini tarif edemezler. Kesin tanımlama yapamazlar. Dikkatli anne babaların, ağrının tipini ve yerini anlayarak hekime yardımcı olabilirler. İşin zor kısmı, daha işin başında gelip buluverir sizi.
2 yaş civarındaki çocukların %’de 3 kadarında, 5-7 yaş civarındakilerde %de 5 kadarında ağrı şikâyeti olmaktadır. Ağrının en sık görüldüğü yaş ise, 8-12 yaş aralığındadır; %25. Her 4 çocuğun bir tanesi, karın ağrısından şikayet eder. Bunların çoğu kızdır. Karın ağrısı şikâyeti, yaş ilerledikçe artar. Sevindirici olan şudur ki, sadece % 1 kadarının çözümü için cerrahi müdahale gerekir.
Çocuklarda en sık gördüğümüz ve cerrahi hastalıklarla ile çok karışabilen karın ağrısı sebebi, gastroenterittir. Özellikle ishal başlamadan evvelki dönemde, teşhis ve tedavi zorlukları çıkarabilirler. Karın ağrısı olan çocukta, gastroenterit mevcut olup ishal de başlamamış, veyahutta enteritin barsak hareketlerini durdurucu tipi mevcut olabilir. Bu iki durumu ayırt etmek, ancak bir hekim tarafından sağlanabilir. Pediatristin önderliğinde çocuk cerrahının da katıkısıyla, cerrahi tedavi gerekip gerekmediği ortaya konmalıdır. Zira bu kafa karıştırıcı durum, acil cerrahi gerektiren durumlara çok benzerlik gösterir. Bu durumda anne babanın dikkat etmesi gereken, ishalinin varlığı ve gaitanın içeriği, kokusu, rengidir. Bu değerli bilgiler, sadece anne tarafından hekime doğru olarak aktarılabilir.
Şiddetli enterit, barsak düğümlenmesine yol açabilir. İshal tedavisi devam ederken, şikayetlerin aniden değişmesi, anne babayı uyarması gerekir. Gaz gaita çıkışının kesilmesi, kanlı, gaitaya benzemeyen bir dışkılama olması, var olabilen kusmaların şiddetlenmesi ve karın şişkinliği görülür. Hızlı müdahale ihtiyacı olan bir hastalıktır.
Karın ağrısı ile birlikte kusma mevcudiyeti, işin ciddiyetini artırır, cerrahi problemleri çağrıştırır, hekim ziyaretinin ertelenmemesi gerektiğini bildirir. Makattan görülebilecek kanama, biz hekimleri endişelendiren, işin aciliyetini gösteren belirtilerdendir.
Altta yatan kabızlık sebebiyle, cerrahi konsültasyon istenen çocuk hasta sayısı, azımsanmayacak kadar çoktur. Karın ağrısı sebebi ile yapılan 3 hekim ziyaretinin 1 tanesinin, kabızlık sebebi ile olduğu bilinmektedir. Bunlardan az bir kısmı cerrahi tedavi de gerektirmektedir. Yenidoğan bebeklerin neredeyse her bezi gaitalıdır. Çocuk büyüdükçe dışkılama sıklığı azalır. Yaşamın erken dönemlerinde olan dışkılama problemleri, cerrahi sebepleri çağrıştır. Bu sebeple mutlak hekim dayanışmasını gerektirir. Dışkılama alışkanlıkları değişen, hergün gaita yapmayan, hatta normal yaşamını da etkilemese bile, kabızlığın tedavisi yönüne gidilmelidir.

 

 

 


Bazı Karın Ağrıları
• Aşırı yemek yemek: öne doğru eğilmekle artan, solunum hareketleri kısıtlayan bir durumdur. Mide boşalımı ile birlikte ağrı giderek azalır.
• Açlık ağrısı: Erken çocukluk döneminde ifade edilmektedir. Beslenmeye geçiş hızlı olursa, aşırı beslenmeye bağlı karın ağrısına dönüşebilir.
• Rotavirus: Kış aylarında yayın olan bu virüs, cerrahiyi taklit edebilir. Hekim desteği gerekir
• Besin zehirlenmesi: Şiddetli kusmalarla birlikte, aşırı ishal varlığı dramatik olsa da, teşhis ve tedavide pediatristiniz yer alır.
• Kabızlık, daha çok sol alt karın bölgesinde ağrı yapar. Ağrının yer değiştirmesi , bizi uyarmalıdır.
• Boğaz ağrısı ile birlikte görülen karın ağrısı, özellikle ateşli dönemlerde can sıkıcı olabilir. Ateşin düşmesi ile birlikte, ağrı da hafiflemesi gerekir. Giderek artmakta ise, sebebi araştırılmalıdır.
• İdrar yolu enfeksiyonu: Sünnet olmamış erkeklerde ve kızlarda canımızı sıkan bu durumda, idrar yapma ile birlikte şiddetli ağrı olur. Apandisit gibi bazı cerrahi hastalıklarda, hastalığın yeri mesaneye yakın ise, bu acil cerrahi hastalık, basit mesane iltihabını andırabilir.
• Appendicit: Yumurtalıkların karın içinde olması sebebiyle, kızlarda karın ağrılarına daha hızlı müdahale edilmelidir. Patlayan apandisit, ileride bebek sahibi olmaları zorlaşabilir. Cerrahınız işin kötü tarafını düşünüp ona göre müdahale planlayacaktır.
• Barsak düğümlenmesinde, ilginçtir ki, şikayetlerin ve hastalığın başlama saati neredeyse kesindir. Keyifli bir şekilde uyuyan bebeğinizin aniden uyanıp, ağlaması, arada uykuya dalabilmesi, tekrar ağrının başması belirgin özelliklerindendir. Teşhis ve tedavinin gecikmesi, ağır sonuçlar doğurur. Bu durumda çocuk cerrahınız, bebeğinize yardım edecektir.
• Stres: Sınav dönemlerinde hassas yapıya sahip çocuklarda görülür. Ancak, stresli ortamda mide problemleri sebebi ile ameliyat gereken hasta sayısı hiç de azımsanmayacak derecededir. Ağrı tipinin değişmesi anneyi yönlendirmeli ve çocuk cerrahına başvurdurmalıdır.
21 yüzyıl imkanları önümüzdeyken, şekli, tipi, süresi değişen ağrıları önemsememek, ağır sonuçlar doğurabilir. Burada anne ve babaya düşen görev, iyi gözlem yapmaktır. Gereksiz hekim ziyareti yapmanın verdiği, vakit kaybı, maliyet, hekim meşguliyeti, ağır sonuçlarla kıyaslandığında çok çok önemsizdir. Cerrahınızı veya pediatristinizi ziyaret etme konusunda şüphede kaldığınızda, hiç düşünmeden, ziyaret etmeyi seçmenin bir refleksiniz olmalı. Bu asla zarar görmeyeceğiniz bir davranış biçimi olacaktır.

Hızlı Cerrahi Değerlendirme gereken bazı Hastalıklar
Barsak Düğümlenmesi Ani başlar. Kusma ve kanlı gaita görülür
Volvulus Gelip geçici başlayabilir. Genel durum bozukluğu ve karın şişkinliği görülür.
Boğulmuş fıtık Kasıkda gelip geçici olan şişlik, kalıcı hale gelmiştir
Hirschsprung's disease Yenidoğan döneminde kabızlık gibi başlayabilir
Appendisit Yavaş başlayıp giderek artan karın ağrısı vardır.
Over Torsiyonu Appendisit ile karışabilir. Erken cerrahi müdahale önem arzder
Testis Torsiyonu Enfeksiyonlarla karışabilir. Erken müdahale testis kurtarıcıdır
Travma Oyun çocuğu döneminde basit düşmeler şeklinde karşılaşılabilir


 


Etiketler : Karın Ağrıları: Annelerin Bilmeleri Gerekenler