Annelerin Bilmesi Gereken İlkyardım Kuralları

Her türlü yardımın profesyonel olması gerekir. Doğru ellere ulaşma imkanımız yoksa, öncelikle zarar vermeyici, problemin ilerlemesini önleyici müdahalelerde bulunabiliriz. Yaptığımız her müdahalenin de bir hekim tarafından denetlenmesinin, ilk fırsatta sağlamalıyız. Kişini sağlık kurumuna gitmesi problemi büyüteceğinden şüpheleniliyorsa, yardım kişiye ulaştırılmalıdır.
 

Kalp Solunum Yaşam Desteği
Sağlık kurumları dışında, sağlık personeli dışı kişilerin doğru uyguladığı yaşam desteği, elzemdir. Dünyanın herhangi bir şehrinde, ambulansın ilk yardım ihtiyacı olan kişiye olan ulaşım zamanı, 5 dakikadan başlamakta, çevre faktörlerine göre bu süre, uzamaktadır. Solunumun durması ve/veya kalp atımı durduktan sonra, 5, dakikadan itibaren kalıcı beyin hasarı başlamaktadır. Profesyonel yardım gelene kadar yapılan doğru ilk yardım sayesinde sağ kalım ve beyin fonksiyonlarının etkilenmemesi, anlamlı derecede artmaktadır.
İlk yardım prensipleri gün geçtükçe gelişmekte ve değişmektedir. Temel prensipler aynı kalsa da, aralıklı olarak bilgilerimizi kontrol etmeliyiz. Sevdiklerimize veya etrafımızdaki insanlara verilebilecek en güzel hediye, onlara ihtiyaçları anında yardım etmektir.
En doğru yardım, şüphesiz sağlık kurumunda olanıdır.

Heimlich Manevrası
Solunum yolunun ani tıkanması durumunda yapılan bu hareketle, insanların hayata bağlanmalrını mucizevi bir şekilde sağlayabilirsiniz. Bu basit ama etkili manevrayı öğrenmek ve uygulamak kolaydır. Yanlışlık yaparak kişiye zarar verme riski, yok denecek kadar azdır. Kişinin boğazına kaçarak soluk alıp vermesine engel olan, dakikalar sonrasında hayata veda edecek kişinin akciğerlerinde her zaman bulunan hava, ani basınç ile dışarıya atılaraki jet akım oluşturulur. İnanılmaz keyifli bir müdahaledir. Kolaydır. Her yaşa uygulanabilir. 10 dakika sonra bitkisel hayata girecek, 10 dakika sonra vefat edecek bir kişi, bu yardımdan hemen sonra, normal hayata döner.

Bir Yarayı Kapatmak
Doğumdan ölüme her yaşda karşımıza çıkabilecek olan cit bütünlüğünün bozulmasına doğru müdahale, hayat kurtarıcı olabileceği gibi, yaşam kalitesini de artıracaktır.
20 dakika içinde profesyonel yardım alma imkanı mevcut ise, dışarıdan yeni bir olumsuz etkenin eklenmesini önlemek yataerli olabilir. Bu amaçla, yaranın steril gazlı bezlerle tamamen örtülmesi, sağlam cilt ile pansuman malzemesinin yapıştırılması uygun olabilir. Erken müdahale mümkün değil ise, yarayı büyüteccek, kanlanmasını bozacak girişimlerden kaçınmak gerekir. Yaranın iyileşmesi, dokunun kanlanması ile doğrudan ilişkilidir. Sıkı bandaj önerilmez. Doku içi yabancı cisim varsa, mekanik temizlik sağlayan Oksijenli su ile yara köpürtülebilir. Dokuya direk tentürdiyot sürülmesi, yara iyileşmesini geciktirebilir. Varsa steril su ile, kaynamış soğumuş ılık tuzlu su ile yıkanması faydalıdır. Yaraya hoyrat davranmamalı, yara ne kuru, ne de ıslak bırakılmalıdır. Antibiyotikli kremlerle kaplanması, bakterilerin yaraya ulaşarak enfeksiyonun başlamasına engel olabilir. Mevcut olan enfeksiyonun ilerlemesine engel olabilir.

Burkulmalar, Çıkmalar
Eklemleri sağlam tutan ve doğru çalışmasını sağlayan yapıların hasar görmesi anlamını taşır. Kırıklarla beraber olabilir. Problemli bölgenin dolaşımın değerlendirilmesi sonrasında, sabitlemeli, kalp seviyesinden yukarıda tutmalı, hareket kısıtlaması yapmalıdır. Profesyonel yardıma ulaşmanın yolları araştırılmalıdır.
Kırıklar
Kırık demek, kırık alanda, damar zedelenmesi ve kanama demektir. İyileşmenin de ilk aşaması olan bu durum, vücut tarafından kontrol edilecektir. Kişiyi sabitleme, kırık kemiği mümkünse kalp seviyesinde yukarıda tutma, kırık, kanama oluşturmama amaçlanmalıdır. Kırık kemiğin yerine konulmasına çalışılmamalı, mutlaka ehil ellere bırakılmalıdır.
Yanık
Deri bütünlüğü var gibi görülse de, yanmış bölge, açık yara gibi kabul edilmelidir. Geniş yanıklar, yüz yanıkları, hayati tehlike oluşturabilir. Elektrik ark yanıkları, solunum fonksiyonlarını etkiler. El yanıklarında sakatlık tehlikesi vardır. Derin yanıklarda dolaşım bozuklukları en tehlikeli yanık etkileridir. Sağlık kurumuna ulaşmadan önce, yağlı pomadlarla yarayı kapatmak, minik baloncukları patlatmamak gerekir.
Ağrı mücadelesi, yara bakımı kadar önemlidir. Hekime ulaşıncaya kadar, parasetamol gibi ilaçları, eskiden kullanmış olduğumuz dozlarda kullanabiliriz.

Kanamalar
Her türlü kanama sağlık kurumnunda tedavi edilmelidir. Kol ve bacakların vücut seviyesinin üzerine çıkarılması, kanama şiddetini azaltır. Basit baskı ile azalır. Fışkırma tarzındaki kanamalarda, kısa süreli dolaşım yavaşlatıcı turnike uygulaması uygun olacaktır. Kısa sürede hayata mal olabilecek kanamalarda, tüm prensipleri kenara bırakarak, elle baskı yapılması gerekebilir. Bu esnada yardım ekibi gelinceye kadar,kişinin hayata tutunması sağlanabilir.
Turnike uygulanamayacak vücut yüzeylerine basit baskı uygulanır. Dışarıdan yapılacak basit baskı sebebi ile, vücut içerisine kanamayı engellemeyeceği unutulmamalıdır.
 


Etiketler : Annelerin Bilmesi Gereken İlkyardım Kuralları